Uhlíková stopa a hlášení/ účetnictví

Ekotox Centra poskytují poradenské služby a zákaznickou podporu v oblasti uhlíkové stopy a ohlašování
Pokud potřebujete pomoc, ozvěte se nám na jednom z následujících kontaktů:
 
e-mail on ekotox(at)ekotox.cz 
Ekotox Centers: Overview | LinkedIn

Uhlíková stopa je měřítkem toho, jak moc něco ovlivňuje klimatickou krizi. Měří celkové množství skleníkových plynů produkovaných přímo nebo nepřímo organizací, službou nebo produktem a obvykle se vyjadřuje v ekvivalentních tunách oxidu uhličitého (tCO2e). Když mluvíme o emisích uhlíku, obvykle máme na mysli všechny skleníkové plyny, které zachycují teplo v zemské atmosféře, což vede ke globálnímu oteplování a změně klimatu.

Co je uhlíkové účetnictví

Uhlíkové účetnictví umožňuje společnostem, vládám a jednotlivcům pochopit a měřit jejich dopad na životní prostředí. Uhlíkové účetnictví bere v úvahu celkové emise skleníkových plynů produkované společností, a to přímo i nepřímo. 

Uhlíkové účetnictví si klade za cíl sečíst všechny emise, za které je konkrétní společnost odpovědná, včetně těch mimo její přímé operace. Široce odkazovaný protokol o skleníkových plynech, vyvinutý World Resources Institute a World Business Council for Sustainable Development, kategorizuje emise společnosti do tří typů nazývaných „rozsahy“.

Emise rozsahu 1: Ty jsou také označovány jako „přímé“ emise, které zahrnují všechny emise generované přímo z provozu společnosti. To zahrnuje emise z výrobních nebo chemických procesů a elektřinu vyráběnou na místě spalováním fosilních paliv.

Emise rozsahu 2: Rozsah 2 se týká „nepřímých“ emisí, které jsou výsledkem výroby elektřiny, páry, vytápění a chlazení, které společnost nakupuje a spotřebovává při své práci.

Emise rozsahu 3: Emise rozsahu 3, běžně známé jako emise dodavatelského řetězce, zahrnují nepřímé emise skleníkových plynů vyplývající z činností společnosti, pocházející ze zdrojů mimo její vlastnictví nebo kontrolu. Například v kontextu výrobce.

Nefinanční výkaznictví

Povinnost vypočítat a zveřejnit zprávu o uhlíkové stopě je nejprve uložena společnostem s více než 500 zaměstnanci (zpráva 2024). V následujícím roce se bude vykazování uhlíkové stopy vztahovat i na společnosti s více než 250 zaměstnanci (zpráva 2025). A konečně, pro rok 2026 se taková povinnost bude vztahovat na část malých a středních podniků: s tím, že však mají možnost do roku 2028 nahlásit, že nejsou připraveni vypočítat svou uhlíkovou stopu.

Proč je uhlíkové účetnictví důležité?

Uhlíkové účtování je důležité z níže uvedených důvodů:

  1. Společnost tím přispívá k politickým cílům EU, podle kterých si klade za cíl do roku 2030 snížit emise skleníkových plynů minimálně o 55 % ve srovnání s hodnotou naměřenou v roce 2019 a také dlouhodobě dosáhnout čisté nuly.
  2. Důkaz, že společnosti plní své závazky vyplývající z právních předpisů v oblasti životního prostředí.
  3. V širším smyslu má uhlíkové účtování význam pro efektivitu. Produkty a služby se značnými uhlíkovými stopami obvykle odrážejí neefektivní výrobní metody. Snížení výdajů na uhlík proto může vést k úsporám nákladů společnosti.