Agentura ECHA přidává na kandidátský seznam jednu nebezpečnou chemickou látku

Agentura ECHA přidává na kandidátský seznam jednu nebezpečnou chemickou látku

Agentura ECHA přidává na kandidátský seznam jednu nebezpečnou chemickou látku

ECHA/NR/24/29

Dne 7. listopadu 2024 přidala Evropská agentura pro chemické látky (ECHA) trifenylfosfát na kandidátský seznam látek vzbuzujících velmi velké obavy (SVHC), čímž se celkový počet položek na tomto seznamu zvýšil na 242. Tento seznam zahrnuje chemické látky, které představují významné riziko pro lidské zdraví nebo životní prostředí a společnosti musí tato rizika řídit poskytováním informací zákazníkům a spotřebitelům o bezpečném používání.

Podrobnosti o trifenylfosfátu

Trifenylfosfát s číslem ES 204-112-2 a číslem CAS 115-86-6 byl přidán na seznam kvůli svým vlastnostem narušujícím endokrinní systém, které mohou mít dopad na životní prostředí. Tato chemikálie se běžně používá jako zpomalovač hoření a plastifikátor v polymerních přípravcích, lepidlech a tmelech. Původně plánované projednání v červnu bylo společně se zařazením odloženo na říjen, a to kvůli objevu nových podstatných informací o jeho nebezpečných vlastnostech.

Právní povinnosti a důsledky pro společnosti

Přidání trifenylfosfátu na Kandidátský seznam ukládá společnostem nové právní povinnosti podle nařízení REACH:

  • Požadavky na informace: Pokud předmět obsahuje jakoukoli SVHC ze seznamu kandidátů v koncentraci vyšší než 0,1 % (hmotnostních), dodavatelé musí informovat zákazníky a spotřebitele o postupech bezpečného používání. Spotřebitelé mají právo se zeptat na přítomnost látek SVHC ve výrobcích.
  • Oznámení agentuře ECHA: Dovozci a výrobci předmětů musí agentuře ECHA oznámit, že jejich výrobky obsahují nějakou SVHC do šesti měsíců od jejího zařazení na seznam.
  • Aktualizace bezpečnostního listu (BL): Dodavatelé z EU a EHP musí aktualizovat bezpečnostní list pro každý produkt, který obsahuje látky ze seznamu kandidátských látek, ať už jako takové nebo obsažené ve směsích.

Kromě toho musí společnosti podle rámcové směrnice o odpadech oznámit agentuře ECHA, že jejich výrobky obsahují látky SVHC v koncentracích vyšších než 0,1 %. Tyto informace jsou poté přidány do databáze SCIP (látky vzbuzující obavy v předmětech) agentury ECHA, čímž je zajištěna sledovatelnost.

Produkty obsahující SVHC navíc nejsou způsobilé pro ekoznačku EU, která propaguje produkty se sníženým dopadem na životní prostředí.